Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Video: Lexus vyvinul funkční hoverboard

News

09.08.2015

Budoucnosti na dosah se vydala automobilka Lexus, která vyrobila první funkční levitující skateboard na světě. Na videu Ross McGouran předvádí hoverboard v akci, zvládá s ním nejen skoky, ale i jízdu po vodě!

Když Marty McFly ve filmu Návrat do Budoucnosti II cestoval časem do roku 2015, tehdejší diváci v roce 1986 byli ohromeni levitujícím skateboardem (hoverboardem), na kterém se hlavní hrdina filmu proháněl. Po téměř 30 let zůstal hoverboard jen skvělým nápadem a snem, který se pohyboval pouze na filmovém plátně pomocí triků.

Čas neúprosně letí kupředu a kdysi vzdálená budoucnost se letos protnula se současností, gravitace však doposud zůstávala neporažena. Tedy jen do té chvíle, než se japonský výrobce luxusních automobilů Lexus rozhodl, že v roce 2015 skutečný hoverboard vznikne.

Ve vývojovém oddělení automobilky se rozeběhnul projekt s tentokrát neobvyklým zadáním. A protože mottem Lexusu je dosáhnout nemožného, výsledkem vývoje není nic jiného, než funkční levitující skateboard!

6bNqicsGv7w

Na prvním videu Lexus představil hoverboard jen velmi střídmě a ve statických záběrech. Značná část veřejnosti se ihned distancovala se slovy, že jde o jasný podvod. Že je SLIDE, jak Lexus svůj hi-tech produkt nazývá, skutečný a zcela funkční, dokázalo až druhé video. Na něm se testovací jezdec (nebo spíše letec?) Ross McGouran snaží hoverboard zkrotit ve skateparku. Ačkoliv se zdá, že ovládnout levitující zařízení není žádný med, jedná se o vskutku funkční zařízení. SLIDE zvládá běžné triky včetně skoků a dokonce také jízdu po vodě, která filmový hoverboard vyřadila z provozu.

A jaká technologie se za zázračnou levitací hoverboardu od Lexusu skrývá? Uvnitř je umístěno 32 jader se supravodivý materiálem, který je ochlazován na teplotu blízkou absolutní nule, přesně -197 stupňů Celsia. Při takových podmínkách se jádra SLIDU přepólují a chovají se jako magnety se stejným magnetickým pólem, jako má povrch trati opatřený permanentními magnety. K chlazení supravodičů se používá kapalný dusík, proto se také z hoverboardu v provozu neustále kouří.

Celý SLIDE včetně zásoby kapalného dusíku váží 11,5 kilogramu, což je při složitosti použité technologie výborný výsledek daný použitím zejména ultralehkých materiálů. Nebyl by to Lexus, když by svůj hoverboard neopatřil také atraktivním designem, který sází na přírodní bambus a prý následuje filozofii značky.

Co k tomu dodat? Vítejme v budoucnosti!

SDn6Z6vfJGs

Zdroj fotografií: Lexus

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: