Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Falešný Evoque jde do prodeje, Land Rover s tím nic nezmůže

News

23.07.2015

Tvůrci čínského Landwindu X7 se zbytečně nesnažili být kreativní. Vytvořili vůz, který se od Range Roveru Evoque liší jen v detailech, je však podstatně levnější. Jeho uvedení na trh nelze zabránit.

Čínský přístup ke kopírování je všeobecně známý. Duševní vlastnictví není nedotknutelné a s výrobky, které zjevně napodobují produkty věhlasných značek, se lze u čínských firem setkat často. Tvůrci originálů dokáží zabránit jejich prodeji leda v západním světě.

Nejnovějším případem je crossover Landwind X7. Názvem odkazuje na modely BMW, vzhled je ale kopií Range Roveru Evoque. Ten se začne prodávat v srpnu a Land Rover, tvůrce originálního modelu, přes veškerou snahu domoci se svých práv, může tuto událost akorát nečinně pozorovat. Času na to bylo dost, Landwind X7 se poprvé ukázal loni v listopadu na autosalonu v Gunagzhou, čínské úřady ale nejsou na stížnosti Britů zvědavé.

Ralf Speth, šéf skupiny Jaguar Land Rover, tedy může situaci už jen opatrně komentovat. „Myslím si, že Čína má dostatek kreativity a šikovných inženýrů, aby vytvořila něco, co nemusí být pouhou kopií,“ řekl v časopise Autocar. Dál už zbývá jen doufat, že Landwind nepřetáhne zákazníky, kteří by si mohli koupit Range Rover. Přece jen, čínská X7 stojí v přepočtu asi 330 tisíc korun, zatímco základní provedení Range Roveru Evoque stojí v Číně kvůli clu a daním zhruba 1,5 milionu korun.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: