Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

První turbem přeplňovaná studentská formule v Česku je z Brna

News

27.06.2015

Studenti brněnského VUT se už několik let účastní celosvětového klání studentských formulí Formula Student/SAE. Nový monopost TU Brno Racing pro sezonu 2015 nazvaný Dragon 5 přichází jako první v česku s pohonem pomocí turbodmychadlem přeplňovaného jednoválce namísto atmosféricky plněného čtyřválce.

Nepsané pravidlo formule Student/SAE hovoří, že vítězné auto je založeno na motocyklovém tří- či čtyřválci. O změnu zvyklostí se budou v této sezoně snažit studenti brněnského VUT, kteří do nového monopostu Dragon 5 zabudovali přeplňovaný jednoválec Husqvarna FE 501, který navíc tankuje směs E85. Výhodou má být samozřejmě zejména kompaktnější zástavba a nižší hmotnost.

Výkon turbodmychadlem přeplňovaného motoru se dostal na slušných 60 kW (čtyřválce obvykle kolem 65 kW), točivý moment na 70 Nm. Převodovka byla odlehčena o dva stupně a je nyní tedy pouze čtyřstupňová, což by však mělo stačit na předpokládané profily závodních tratí, které jsou povětšinou spíše úzké a technické než vysokorychlostní. Zrychlení formule z 0 na 100 km/h je 3,85 s, maximální rychlost 140 km/h.

Jak si brněnští studenti povedou v nabité konkurenci, se ukáže už na konci července. Tým plánuje účast na prestižním podniku v německém Hockenheimu, na který se každoročně sjíždějí ty nejlepší studentské týmy z celého světa. Konkurovat jim budou kromě zahraničních univerzit i studenti z pražské ČVUT (CTU Cartech).

Představení formule Dragon 5 a její techniky v detailu můžete vidět na přiloženém videu.

-ku-JocICMg

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: