Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Také vás rozčilují rozbité silnice? Jaguar a Land Rover vyvíjí systém detekce výmolů


11.06.2015

Nejen na českých silnicích najde uplatnění systém, který vyvíjí koncern Jaguar Land Rover. Jeho vozy budou umět řidiče upozornit na blížící se nebezpečí v podobě výmolů či jiných překážek na cestě. Předpokládá se, že v budoucnosti se budou automobily vyhýbat již zcela automaticky.

Každý řidič si někdy musel vyzkoušet neplánovaný slalom mezi dírami ve vozovce, které se po zimě objevují jako houby po dešti s železnou pravidelností. Ne vždy se však podaří překážku včas detekovat a vůz v plné rychlosti najede například do nekryté kanalizační šachty. V takových případech pak nebývá výjimkou vážné poškození pneumatiky, ráfku či dalších prvků zavěšení kol.

Britský koncern Jaguar Land Rover by rád naučil své automobily nehodám předcházet. Dle tiskového prohlášení automobilka vyvíjí systém, který bude snímat povrch silnice před vozem a v případě detekované překážky řidiče včas upozorní. Ve spojení s GPS senzorem a připojením na internet by vůz mohl automaticky odeslat zprávu o překážce ostatním řidičům a také správci komunikace. Ten by díky přesným informacím mohl zvýšit efektivitu v mapování a odstraňování rozbitých silnic.

V budoucnosti se budou automobily vyhýbat překážkám samy

Pokud se systém varování osvědčí, dle Land Roveru by se jeho automobily mohly v budoucnu vyhýbat překážkám zcela autonomně. Je poměrně problematické představit si přímé zásahy do řízení v manuálním módu, ale v případě automatickém režimu, který již mnozí výrobci chystají do nových modelů, by se mohlo jednat dokonce o nutnou součást výbavy.

Samotnou detekci nerovností již nyní nabízí například modely Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport. Elektromagnetické adaptivní tlumiče MagneRide získávají informace ze senzorů v přední části vozidla a v závislosti na detekovaném povrchu upravují svou tuhost.

NPiynbknYVE

 

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: