Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Konec alkoholu za volantem? Americká NHTSA přichází s řešením


09.06.2015

Dopravní nehody zaviněné řidiči, kteří před jízdou popíjeli alkohol, budou možná brzy minulostí. Americká vládní agentura pro národní bezpečnost dopravy NHTSA představila dva systémy, které zabrání opilému řidiči v používání automobilu.

Názory na alkohol jako takový se různí, avšak mezi odbornou veřejností platí jednoznačná shoda, že za volantem nemá řidič pod vlivem alkoholu co dělat. Ačkoliv je ve většině zemí světa řízení pod vlivem alkoholu zakázáno, cílem organizací zabývajících se bezpečnostní dopravy je možnost řízení pod vlivem zcela vyloučit.

Již v minulosti nabízelo Volvo do svých automobilů na přání alkohol tester, který řidič musel použít předtím, než by mu bylo dovoleno nastartovat. Mnohem pokročilejší řešení nyní přináší americká vládní Agentura pro národní bezpečnost dopravy NHTSA ve spolupráci s Automobilovou koalicí pro dopravní bezpečnost.

Jejich společný výzkumný projekt DADSS (Driver Alcohol Detection System for Safety) vyvinul v kooperaci s předními automobilovými společnostmi hned dvě zařízení, která sofistikovaným způsobem otestují, zdali si řidič před jízdou nedopřával alkohol.

Dech prozradí každého opilce

První systém je založen na principu dechového alkohol testeru a za jeho výrobou stojí švédská společnost Autoliv Development. Z množství oxidu uhličitého a etanolu, které člověk vylučuje při dýchání, lze rozpoznat přítomnost alkoholu v krvi.

Vysoce citlivé zařízení umístěné v prostoru před řidičem, například na volantu, snímá dech řidiče a pomocí infračerveného záření analyzuje přítomnost zmíněných látek. Kontrola tak probíhá bez jakýchkoliv dodatečných úkonů uživatele.

Stačí jediný dotyk?

Alternativním zařízením je dotykový senzor prezentovaný společností Takata, která patří mezi přední dodavatele v automobilovém průmyslu. Touchpad umístěný na pro řidiče přirozeném místě, jako je například startovací tlačítko, využívá k odhalení alkoholu v krvi spektroskopie.

Při kontaktu s prstem řidiče dojde k jeho prozáření a následné spektrografické analýze paprsku. Alkohol obsažený v krvi se projevuje specifickou vlnovou délku odraženého světla a je tedy zařízením zaznamenán. Výrobce také počítá s použitím doplňujícího systému, který ověří, že se senzoru skutečně dotýká řidič a ne například spolujezdec.

V budoucnu možná součást povinné výbavy

Ačkoliv ochota zákazníků platit za bezpečnostní asistenty omezující jízdu pod vlivem alkoholu je jen velmi malá, nelze vyloučit, že v budoucnu bude jejich instalace do vozidel povinná. Jejich rozšíření by mohly také docílit agentury hodnotící bezpečnost automobilů.

Vzhledem ke skutečnosti, že například NCAP uděluje vozům kladné body i za signalizaci nezapnutého pásu řidiče, je snadné si představit, že dalším takovým prvkem by mohl být detektor alkoholu. Automobilky by pak v rámci boje o co nejlepší hodnocení nejspíše k jeho uplatnění přistoupily dobrovolně.

yykyT4YRw4A

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: