Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Spojí se Fiat s General Motors? Automobilky se musí konsolidovat, říká šéf Fiatu

News

29.05.2015

Sergio Marchionne, generální ředitel Fiat Chrysler Automobiles, by rád spojil své síly s některým z dalších automobilových koncernů. Se zájmem o spolupráci oslovil také americký General Motors, ten však zatím o sloučení s Fiatem nestojí.

Předseda představenstva italsko-amerického koncernu Fiat Chrysler Automobiles (dále jen FCA) John Elkann potvrdil, že generální ředitel Marchionne kontaktoval šéfku General Motors Mary Barraovou s návrhem možné fúze obou automobilek. Barraová vyjednávání odmítla, ačkoliv by obě společnosti dle Marchionneho mohly uspořit miliardy dolarů a stát se společně největším výrobcem automobilů na světě.

Ambiciózní šéf FCA se ale nevzdává. Poté, co Fiat v roce 2014 úspěšně převzal kontrolu nad americkým Chryslerem, hledá Marchionne prostor pro další spolupráci. Dle jeho slov můžeme očekávat další významnou fúzi do roku 2018. V úvahu prý připadají i netradiční výrobci jako je Tesla, Google či dokonce Apple.

Dílčí projekty již probíhají, jmenujme například společný vývoj malého roadsteru ve spolupráci s Mazdou. Nedávno představená Mazda MX-5 se tak brzy objeví také jako Fiat 124 Spider.

Dle Marchionneho automobilový průmysl dnes trpí příliš vysokými náklady v důsledku fragmentace, kdy jednotlivé automobilky investují prostředky do vývoje totožných technologií. Ačkoliv někteří představitelé ostatních automobilek s myšlenkou konsolidace souhlasí, neznamená fúze automaticky záruku úspěchu. Příkladem může být samotný koncern FCA, který se potýká s vysokým zadlužením a stagnací na evropském kontinentu.

Zdroj: Reuters, Auto Express

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: