Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat Ægea je nový kompaktní sedan s italským designem

News

22.05.2015

Fiat nehodlá spoléhat pouze na bezpočet modifikací své slavné „pětistovky“, ačkoliv by se to tak na první pohled mohlo zdát. Nyní v Istanbulu představil kompaktní sedan Ægea, se kterým chce dobývat trhy Evropy, Blízkého Východu i Afriky.

Zatímco Evropa není kompaktním sedanům příliš nakloněna a zákazníci preferují spíše hatchbacky či kombi, pro Blízký Východ a Severní Afriku je nízkonákladový sedan stále stěžejním modelem. Toho si je Fiat dobře vědom a ve spolupráci s automobilkou Tofas vyvinul zcela nový sedan se jménem Ægea.

Ačkoliv novinka využívá převážně technologie Fiatu, výroba bude probíhat v závodě Tofasu ve městě Bursa. Koncern Fiat je totiž vlastníkem 37,8 % turecké automobilky a předpokládá se, že Turecko bude pro sedan jedním z hlavních trhů.

Vzhled a užitná hodnota na prvním místě

Navzdory svému nízkonákladovému zaměření se Ægea vyznačuje poměrně atraktivním designem a vyváženými proporcemi, ctícími italskou školu. Vzhled by měl být pravděpodobně jednou z hlavních zbraní vůči nejbližším konkurentům, kterými jsou zejména Dacia Logan, Peugeot 301, jeho dvojče Citroen C-Elysee i český liftback Škoda Rapid.

Primárním cílem Fiatu je však prostřednictvím nového sedanu nabídnout co nejlepší poměr užitné hodnoty a ceny. Karoserie dlouhá 4,5 metru pobere kromě 5 cestujících také 510 litrů zavazadel. Rozvor 2640 mm slibuje obstojný prostor i pro cestující vzadu. Zábavu na cestě bude obstarávat systém Uconnect s 5palcovou dotykovou obrazovkou. Volitelná bude také navigace TomTom či zadní parkovací kamera.

Spotřeba pod 4 litry s motory Multijet

Pohonné jednotky dodávané Fiatem poskytují 95 až 120 koňských sil. Jedná se o dva zážehové a dva vznětové agregáty. Fiat údává, že Ægea osazená vznětovým agregátem Multijet II spotřebuje méně než 4 litry paliva na 100 km. V nabídce bude jak manuální, tak automatická převodovka.

Na tureckém trhu by se Ægea měla objevit již na podzim, během roku 2016 pak dorazí do dalších 40 zemí včetně České republiky. Zejména pro evropské trhy později bude představena také v provedení hatchback a kombi, Ægea tak hned naváže na několik předchozích modelů Fiatu – kromě sedanu Linea také na kompaktní hatchback Bravo a kombi Stilo Multiwagon.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: