Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

150 km/h realitou? Poslanci schválili možnost zvýšení rychlosti na dálnicích

News

29.04.2015

Poslanecká sněmovna schválila zákon, který na dálnicích umožňuje zvýšení povolené rychlosti až na 150 km/h. Ministr dopravy Dan Ťok však nesouhlasí, české dálnice údajně nejsou na tuto rychlost dimenzované.

Oblíbené politické téma se opět dostává do popředí. Poslanecká sněmovna ČR schválila zákon, který bude umožňovat zvýšení povolené rychlosti na dálnicích na 150 km/h. Pro zákon se vyslovilo 114 ze 172 přítomných poslanců, přijetí zákona nyní záleží na Senátu a prezidentu Miloši Zemanovi.

Případné zvýšení rychlosti se ovšem týká jen vybraných rovných úseků, na kterých by rychlost byla regulována elektronickými značkami v závislosti na počasí a intenzitě dopravy. Zákon navíc nepřináší automatické zvýšení rychlosti, konečné slovo zůstává na Ministerstvu dopravy. To se však v čele s ministrem Danem Ťokem staví k návrhu odmítavě. České dálnice jsou dle ministerstva projektované na 130 km/h, „stopadesátce“ například neodpovídá délka připojovacích pruhů.

Navrhovaných úseků pro zvýšení povolené rychlosti je nyní celkem pět. Na dálnici D1 se jedná o trasy Lipník nad Bečvou – Ostrava a Vyškov – Kroměříž, v případě D11 o úsek Poděbrady - Hradec Králové, na D8 by se mohlo jezdit rychleji z Teplic do Drážďan a zrychlen by měl být také blíže nespecifikovaný úsek na D3.

Nově schválený zákon také přináší změnu ve značení silnic. Z dosavadních rychlostních silnic by se měly stát dálnice druhé třídy, nejvyšší povolená rychlost 130 km/h zůstane zachována. Silnice první třídy pak budou rozděleny na dvě kategorie, v případě směrově oddělených úseků by mohl kraj zvýšit rychlost až na 110 km/h. Seznam připravovaných úseků si můžete prohlédnout v níže uvedené tabulce.

 Zdroj: Archiv, ČT24

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: