Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Vedení VW se otřásá, Ferdinand Piech rezignoval po neshodě s ostatními členy řídicího výboru

News

26.04.2015

Ferdinand Piech v sobotu oznámil svou rezignaci z postu předsedy dozorčí rady koncernu VW a z dalších souvisejících funkcí. Stalo se tak v reakci na jeho nezdařený pokus o odvolání výkonného ředitele Martina Winterkorna, kdy se proti Piechovi postavili zbývající členové dozorčí rady.

Pro koncern Volkswagen nastává období velkých změn, po více než 20 letech odchází z vedení společnosti předseda dozorčí rady Ferdinand Piech. 78letý vnuk zakladatele automobilky Porsche se pro rezignaci sám rozhodl poté, co neustál konflikt se současným výkonným ředitelem VW Martinem Winterkornem.

Piech se nedávno dostal do sporu s Winterkornem kvůli chabým prodejním výsledkům VW na americkém trhu a klesající ziskovosti. Jeho pokus o odstranění výkonného ředitele se ale nezdařil, když zbývajících 5 členů řídicího výboru (včetně Piechova bratrance Wolfganga Porsche) se za Winterkorna postavilo i přes Piechovu známou neústupnost.

V návaznosti na neúspěch při hlasování se Ferdinand Piech rozhodl rezignovat. „Členové výkonného výboru dozorčí rady dospěli k závěru, že s ohledem na kontext minulých týdnů vzájemná důvěra nezbytná pro úspěšnou spolupráci již není přítomna“, uvedl řídicí výbor po sobotním jednání.

O Piechově nástupci se již spekuluje

Post předsedy dozorčí rady nyní dočasně vykonává zástupce Berthold Huber. O Piechově nástupci se již vede čilá diskuze. Mohl by jím být i Martin Winterkorn, který nyní potvrdil svou silnou pozici. V takovém případě by se novým výkonným ředitelem VW mohl stát dosavadní šéf Porsche Matthias Müller, či dokonce šéf Škody-Auto Winfried Vahland.

Ferdinand Piech působil v koncernu VW od roku 1993, z toho téměř 9 let jako výkonný ředitel. Během této doby se mu podařilo obrátit ztrátu společnosti odpovídající 1 miliardě eur ve 2,6 miliardový zisk. Za jeho éry zažil Volkswagen nevídaný boom, který podtrhovaly velkolepé projekty vozů jako luxusní VW Phaeton či extrémní Bugatti Veyron.

Ačkoliv Piech formálně vedení VW opouští, v těsném spojení s automobilkou nadále zůstává. Jako vnuk Ferdinanda Porsche je právoplatným členem rodiny, která vlastní 50,7 % koncernu VW AG. Samotný Ferdinand Piech pak má také v držení 10 % automobilky Porsche.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: