Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Lancia Ypsilon slaví 30 let speciální edicí, budoucnost modelu je nejistá

News

17.03.2015

V roce 1985 se na ženevském autosalonu představila první Lancia s písmenem Y v názvu. Čtyři generace zatím dosáhly 2,7 milionu vyrobených kusů, současné prodeje jsou ale jen odleskem někdejší slávy.

Za zrodem malé Lancie stojí ve skutečnosti dnes již neexistující automobilka Autobianchi, která byla také součástí skupiny Fiat. Její model A112, vyráběný v letech 1969 až 1986 (za tu dobu prošel sedmi facelifty), vymezil budoucí působiště malých Lancií. Vůz, jehož design na základech Fiatu 127 navrhl ve studiu Bertone Marcello Gandini, oslovoval specifickou skupinu zákazníků: třetina z nich byla mladší 24 let a více než třetina byly ženy.

 

První generace: Y10, originál (1985 až 1995)

První model Y10, který byl dílem studií Pininfarina a Giugiaro a také stylistického centra Fiatu byl představen v roce 1985 na ženevském autosalonu. V Itálii, Francii a Japonsku se i nadále prodával pod značkou Autobianchi, zbytek světa jej ale již znal jako Lancii. Technika vycházela z Fiatu Panda, prošla ale řadou vylepšení, které následně Panda získala při faceliftu v roce 1986 také.

Design vsadil na výrazné hrany a přidal nezvyklý prvek v podobě černých dveří zavazadlového prostoru. Ve výbavě mohlo být mimo jiné střešní okno, digitální klimatizace nebo palubní deska potažená Alcantarou. Nabídka verzí byla pestrá, vedle motorů 1,0 l (33 kW) a 1,05 l (40 kW) existovala i Y10 Turbo (1,05 l/63 kW) a čtyřkolka Y10 4WD (1,0 l/37 kW). Později přibyla i jedenáctistovka a třináctistovka nebo bezestupňová převodovka CVT označovaná selectronic.

Y10 je dodnes s počtem 1,133 milionu vyrobených kusů nejúspěšnějším modelem Lancie.

 

Druhá generace: Lancia Y, vůz šitý na míru (1996 až 2003)

Nové provedení značně vyrostlo – z 3,39 na 3,72 metru. Techniku poskytl Fiat Punto, to ale nebylo tak podstatné. Lancia Y totiž postavila svoji image na personalizaci. Na výběr bylo přes 100 odstínů laku karoserie, mnoho barevných variant interiéru a široká škála různých materiálů čalounění – včetně palubní desky. Ve své době unikátem bylo umístění přístrojového štítu doprostřed palubní desky.

Za sedm let se v italské továrně Melfi vyrobilo 803 tisíc kusů.

 

Třetí generace: Lancia Ypsilon, módní automobil (2003 až 2011)

Předposlední vydání vsadilo na nádech retra, inspirovalo se starými Lanciemi ze čtyřicátých let. Karoserie opět narostla, tentokrát do výšky z 1,44 na 1,53 metru. Nabídka nejrůznějších barevných provedení byla ještě širší, rozrostla se o možnost dvoubarevné karoserie se střechou v kontrastním laku. Pod kapotou se objevil poprvé naftový motor, konkrétně 1,3 l MultiJet (51 nebo 55 kW), nabídku zážehových motorů korunoval 1,4 l 16V/70 kW, dosud nejsilnější benzinový agregát v malé Lancii. Místo CVT mohli zájemci o samočinné řazení nově zvolit robotizovanou převodovku.

Výroba třetí generace přesáhla 600 tisíc kusů, přičemž v roce 2005 se přesunula z Melfi do sicilské továrny Termini Imerese.

 

Čtvrtá generace: Lancia Ypsilon, tentokrát pětidveřová (2011 až dodnes)

Zatím nejnovější provedení se vyrábí v Polsku, využívá techniku současného Fiatu Panda a poprvé nabídlo pětidveřovou karoserii – dokonce jako jedinou možnost. Nabídka motorů je nejpestřejší v historii: vedle základního čtyřválce 1,2 l FIRE (51 kW) se nabízí i přeplňovaný dvouválec 0,9 l TwinAir (63 kW) a čtyřválcový turbodiesel 1,3 l MultiJet (70 kW). Motori FIRE se navíc nabízí i v provedení LPG, TwinAir zase v úpravě pro spalování CNG. Ve Velké Británii a v Irsku se tento Ypsilon prodává pod značkou Chrysler.

Na oslavu výročí připravila automobilka speciální verzi Ypsilon 30th Anniversary. Budoucnost modelu je ale nejistá. Jeho prodeje dlouhodobě klesají a výraznějších úspěchů se těší jen na domácím italském trhu. Ypislon se prodává i v Česku, loni si jej ale pořídilo jen 85 zákazníků.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: