Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Kam se podíváte, tam posvítí. Opel Eye-Tracking připravuje světelnou (r)evoluci

News

16.03.2015

Už přes dva roky pracuje Opel na inovativním systému adaptivních světlometů, které přímo reagují na směr pohledu řidičových očí. Na sériovou výrobu si zatím počkáme.

Opel Eye-Tracking funguje na principu snímání řidičových očí speciálním kamerovým modulem, který využívá centrální fotokamery a periferních infračervených senzorů.

Modul je schopný pracovat s frekvencí přes 50 snímků za sekundu, které v reálném čase vyhodnocuje palubní software a určuje, kterým směrem se řidič právě dívá. Podle směru pohledu oka jsou pak natáčeny hlavní světlomety. Světlomety umí reagovat na horizontální i vertikální pohyby očí; posvítí tedy lépe nejen do zatáčky, ale také do kopce či za horizont. Mimochodem, Opel si tímto způsobem hraje také s ovládáním intenzity světelného paprsku.

Největší výzvou konstruktérů je bezpochyby optimalizace ovládacího programu, tedy nalezení správné odezvy mezi pohybem očí a reakcí světlometů. Logicky není žádoucí, aby světelné paprsky těkaly přesně dle pohybu očí, stejně tak nesmí reagovat na řidičovo „kochání se krajinou“. Součástí systému je proto aproximační algoritmus, který se snaží, aby světlomety měnily směr paprsků plynule, oku přirozeně, a hlavně aby svítily řidičem očekávaným směrem.

Své problémy zde totiž dělá také lidská přirozenost: světelný paprsek se nesmí hýbat moc rychle i proto, že by řidiči mohl způsobit dezorientaci či dokonce nevolnost. Na to si ostatně musejí dávat pozor i dnešní adaptivní světelné systémy.

Termín představení funkčního prototypu veřejnosti je zatím neznámý, vše je ve stádiu návrhů a prototypů. Ale kdo ví, třeba jde o věc, kterou za 30 let budeme vnímat jako naprostou samozřejmost…

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: