Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Rinspeed Budii je adaptací BMW i3 s periskopem

Koncept

16.02.2015

Ani letos švýcarský Rinspeed nevynechá domácí ženevský autosalon se zcela novou studií. Budii je opravdu hravý.

Koncepty Rinspeed jsou tradičním kořením ženevského autosalonu již řadu ročníků. Jde většinou o svéhlavé kreace bez ambicí na sériovou výrobu, což tvůrcům umožní popustit uzdu fantazie až do extrémních mezí. To je případem také zcela nové studie Rinspeed Budii, která sice vychází z elektromobilu BMW i3, ale zvláště interiér vyniká naprosto originálním pojetím.

Rinspeed Budii naznačuje podobu městských elektromobilů budoucnosti se zcela autonomním pohybem, u nichž ale posádka bude chtít čas od času do řízení zasáhnout. Budii je proto opatřen robotickou rukou nesoucí volant. Za běžných podmínek je tento segment skryt za rozměrným dotykovým displejem tvořícím středovou konzoli, ovšem na požádání může po volantu sáhnout jak řidič, tak i jeho spolujezdec.

Také v tomto případě Rinspeed spolupracoval s řadou dodavatelů dílů a komponent. Zmiňme alespoň Harman, který pro Rinspeed Budii vytvořil „multimediální systém nové generace“ reprezentovaný již zmíněným rozměrným dotykovým monitorem na středové konzole. Výrobce se údajně soustředil na omezení počtu úkonů při ovládání, systém má vstřebávat návyky uživatele a učit se naslouchat mu.

Studie Rinspeed Budii stojí na devatenáctipalcových ráfcích Borbet a disponuje pneumatickým odpružením umožňujícím upravovat světlou výšku vozu v rozmezí 100 mm. Na závěr je třeba zmínit periskop TrackView, jenž se v podobě jakéhosi tykadla vznáší nad karoserií. Ten kombinuje laserový scanner s kamerou a dodává informace právě řízení pneumatického podvozku, jenž tak může upravovat nastavení přesně podle terénu, který se při jízdě blíží.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: