Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Menší prémiová SUV táhnou, letos by se jich mělo v Evropě prodat 500 000

News

11.02.2015

Prodeje kompaktních prémiových SUV letos podle analytiků poprvé přesáhnou půl milionu. Růstu napomohou nové modely značek BMW, Land Rover a Mercedes-Benz.

Zatímco v roce 2010 se v Evropě prodalo 270 tisíc kompaktních prémiových SUV, letos by to mělo být poprvé více než půl milionu a v roce 2016 by měl odbyt dosáhnout 600 tisíc kusů. Alespoň to předpovídají analytici IHS Automotive, jak uvedl server Automotive News Europe.

Loni bylo nejžádanějším modelem Audi Q3 s počtem 76 tisíc prodaných kusů. Svoji pozici by si díky nedávné modernizaci mělo udržet i po většinu letošního roku. Větší Audi Q5 bylo s 60 tisíci v roce 2014 čtvrté, jen s těsným odstupem za třetím BMW X1 (62 tisíc ks) a druhým Volvem XC60 (63 tisíc ks).

Volvo se postaralo o velké překvapení, meziročně si totiž polepšilo o 35 %. Sama automobilka příčinu neskrývá: nová generace čtyřválcových motorů Drive-E vykazuje výrazně nižší emise CO2, což pomohlo prodejům XC60 v těch zemích, kde je od tohoto parametru odvozeno zdanění. Letos se přitom nabídka rozšíří o další varianty motorů Drive-E, a tak se dá očekávat vysoký zájem i v následujícím období.

Velký potenciál má model Discovery Sport od Land Roveru. Analytici mu předpovídají letos prodeje ve výši 40 tisíc kusů (předchozí model Freelander loni dosáhl 16 tisíc). I tato automobilka ke konci roku navíc uvede nové úspornější motory, které udrží příznivá čísla prodejů jak u modelu Discovery Sport, tak i u dražšího Range Roveru Evoque.

Ještě lepší prodejní čísla analytici očekávají u nové generace BMW X1. Ta se do prodeje dostane až na konci roku, rychle by ale měla vystřelit na pozici nejprodávanějšího prémiového SUV, kterou si prý podrží v letech 2016 a 2017. Naopak u větší X3 se očekává plynulý pokles – část zákazníků přetáhl sesterský model X4, další dají přednost nové třídě GLC od Mercedesu. Ta letos nahradí off-roadově stylizované GLK, atraktivní vzhled a technika nové třídy C by mu měly zajistit velký zájem publika.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: