Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mini zúží nabídku, slibuje si větší zisky

News

20.01.2015

Britská pobočka BMW plánuje redukci nabídky. Ze současných osmi modelů v příštích letech zůstane jen pět nejžádanějších.

Značce Mini se prodejně daří, v loňském roce vyrobila 302 tisíc aut, což je o pouhé procento méně než v rekordním roce 2013 (305 tisíc kusů). Jenže efektivita není zrovna ideální: pět nejúspěšnějších modelů z celkových osmi se na této sumě podílelo z 95 %. Stylové modely Coupe, Roadster a třídveřové SUV Paceman jsou výrazně méně oblíbené než jejich sesterské modely s konvenčním pojetím karoserie. Automobilka proto přehodnotila priority a rozhodla se tuto trojici v nejbližších letech z nabídky vyřadit.

Základními kameny značky Mini jsou třídveřový hatchback (představuje polovinu prodejů), loni uvedená pětidveřová verze, SUV Countryman a kombi Clubman, které se letos dočká nové generace. Jistý je také příchod nové generace Mini Cabrio v průběhu letošního roku.

Vedle této pětice už není prostor pro kupé a roadster, jak se ukázalo přímo v praxi. Dvoudveřové modely sice částečně kompenzovaly pokles prodejů předchozí generace Mini, jak automobilka plánovala, nedosáhly ale takových čísel, aby mělo smysl s jejich výrobou pokračovat. Proto se oba na konci roku 2015 přestanou vyrábět.

Podobný, i když ne tak jednoznačně naplánovaný, je osud třídveřového SUV Paceman. Jeho 11 tisíc prodaných kusů je ve srovnání s pětidveřovým Countrymanem (103 tisíc) tak málo, že se automobilka bez něj v příští generaci s největší pravděpodobností obejde.

Racionalizace zasáhne také techniku. Dnes Mini vyrábí auta na třech platformách. Ta nejstarší doběhne s ukončením výroby Coupe a Roadsteru, příští Countryman se zase s novou generací v roce 2016 vzdá vlastní speciální. Napříště tedy budou všechna Mini postavena na univerzální platformě UKL1, kterou využívá i BMW 2 Active Tourer.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: