Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Živě: Škoda Fabia Combi při prvních živých jízdách

Premiéry

13.01.2015

(+ 40x foto) V těchto hodinách mezi prvními zkoušíme na Azurovém pobřeží nejžhavější mladoboleslavskou novinku. Jaké jsou naše první postřehy ze zkoušek modelu Škoda Fabia Combi?

Nová Škoda Fabia, v generaci v pořadí třetí, slavila svoji výstavní premiéru na loňském podzimním autosalonu v Paříži. Zatímco základní hatchback byl odhalen již v průběhu září, kombík byl uveden až těsně před zahájením zmíněného autosalonu. My pro vás nyní Fabii Combi testujeme v prostředí Francouzské riviery. Zásadní informací by mělo být sdělení, že provedení kombi se v ohledu provozních vlastností od výchozího hatchbacku prakticky neliší.

Škoda Fabia Combi je velmi těsným derivátem výchozího pětidveřového hatchbacku, o čemž svědčí i pohled do tabulek, ovšem o tom až později. Nová Fabia Combi při prvních jízdách v Nice a jeho okolí potěšila rozmanitostí nabízených verzí s různými druhy laků karoserie, odlišnými typy kol a řadou prvků individuální výbavy zahrnující vnější i interiérové prvky.

Nová Fabia Combi působí na první pohled jako pouhá prodloužená verze výchozího hatchbacku, ovšem i přes první dojem je tvarování zadních svítilen i výklopné zádi nové. Objem zavazadlového prostoru v jeho základním uspořádání nabyl oproti předchozí generaci o 25 l na dnešních 530 l, v maximálním objemu pak činí 1 395 l, což patří k nejlepším parametrům v dané kategorii.

Psali jsme: Škoda Fabia v testech EuroNCAP s pěti hvězdami

V okolí Nice, Monaka, Cannes a Monte Carla jsme nejpodrobněji vyzkoušeli verze s motory 1.2 TSI/81 kW a 1.4 TDI/77 kW s manuálně řazenými převodovkami. Rozdíly v předběžně změřených spotřebách se pohybovaly v oblasti 1 až 2 l/100 km, na spotřebu paliva zaměřené dlouhé převody pak škodily zejména „dieselu“ s pouze pětistupňovou skříní, u kterého ve městě čtvrtou rychlost zkrátka nezařadíte.

Vznětové provedení příjemně překvapí masivním zátahem v oblasti středních otáček, to zážehové pak hlavně kultivovaným a velmi dobře tlumeným během a širokým rozsahem využitelných otáček. Podvozek nové typové řady Fabia opět přesvědčil schopnostmi brilantně tlumit nerovnosti vozovky i na nízkoprofilových pneumatikách a ochotou rýsovat také velmi těsné zatáčky, a to s přispěním standardních elektronických asistenčních prvků včetně uzávěry diferenciálu XDS.

Psali jsme: Škoda Fabia III: jaké vychytávky přinese?         

Rozsah moderních komfortních systémů řady Fabia, jež jsme vám včetně konektivity MirrorLink s možností propojit užitečné funkce chytrého telefonu přímo s multimediálním rozhraním vozu podrobně představili již dříve, bude u hatchbacku i kombi v květnu doplněn možností připlatit si za vestavěný navigační systém Amundsen, známý z jiných modelů automobilky Škoda. Má odpovědět na požadavky těch, kteří chtějí mít ve svém voze vestavěnu integrovanou navigaci. Naše zkušenosti potvrdily, že Amundsen vede spolehlivěji, přehledněji a rychleji než do středového monitoru připojený „chytrý telefon“…

I v případě Fabie Combi se lze spolehnout na širokou škálu příplatkových stylistických prvků, odlišujících již na první pohled konkrétní vůz od těch ostatních. Nabídka pohonných jednotek je pro Fabii HB i Fabii Combi identická, s výjimkou nejslabší verze atmosféricky plněného zážehového tříválce 1.0 MPI/44 kW, který se pro kombi nedodává. Ostatní agregáty jsou pro obě verze stejné, zahrnují tedy jednotky 1.0 MPI/55 kW, 1.2 TSI/66 a 81 kW a 1.4 TDI/66 a 77 kW. Konstrukce obou karoserií jsou včetně hmotnostních a aerodynamických relací dokonce tak podobné, že jsou zcela shodné také deklarované parametry spotřeby paliva a emisí CO2.

Zážehové motory tedy vynikají spotřebou paliva 4,7 až 4,8 l/100 km (107 – 110 g CO2/km), ty vznětové pak 3,4 až 3,6 l/100 km (88 – 94 g CO2/km). Převodovky jsou i v tomto případě pěti a šestistupňové manuální, pro 1.2 TSI/81 kW a 1.4 TDI/66 kW alternativně sedmistupňové samočinné, dvouspojkové DSG. Také ceník je překvapivě přehledný, neboť Fabia Combi je jednoduše ve všech případech o 10 000 Kč dražší než hatchback Škoda Fabia.

Nová Fabia Combi je tak k dispozici ve výbavových stupních Active, Ambition a Style, o jejichž rozsazích jsme vás podrobně informovali již v předchozích článcích. Proto jen připomeňme, že nejlevnější Škoda Fabia Combi s výbavou Active a motorem 1.0/55 kW stojí 262 900 Kč, ale s paketem Active Plus v ceně 5 000 Kč dostanete navíc klimatizaci, kliky lakované v barvě karoserie a elektrické ovládání předních oken a zrcátek s vyhříváním. Rapid Spaceback se tak zdá být Fabii Combi na dosah, ale ztrácí na ni zejména v kvalitě nastavení podvozku, celkové kvalitě zpracování i rozsahu standardních a příplatkových prvků výbavy.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: