Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Superb III a 10 jeho asistenčních systémů: Sám zastaví i pomůže při výjezdu z parkoviště

Tajné projekty

09.01.2015

Nová Škoda Superb dostane většinu bezpečnostních a komfortních systémů z nového Volkswagenu Passat. Některé prvky jsou na špičce třídy a objevují se jen v několika nejnovějších modelech.

Autor:RedakceFoto:Archiv

Front Assist a City Emergency Braking

Radar a kamera sledují provoz před vozem. Získané údaje slouží k tomu, aby omezily náraz do vpředu jedoucího vozu nebo do přecházejícího chodce ve městě. Systém umí vůz v případě nebezpečí zcela zastavit. V případě, že je srážka nevyhnutelná, automatické brzdění alespoň vůz výrazně zpomalí a tím zmírní závažnost nehody.

 

Crew Protect Assist

Pokročilý soubor systémů omezuje rozsah nehody nebo její následky. Před hrozící kolizí téměř dovře okna, přitáhne pásy a natlakuje brzdy, aby vůz brzdil maximální možnou silou.

 

Lane Assist a Blind Spot Detect

Aktivní udržování v jízdním pruhu zajistí, aby se vůz sám držel v tom „svém“. Stačí mít alespoň jednu ruku na volantu, o zbytek se elektronika umí postarat sama. Sledování mrtvých úhlů za vozem je u značky Škoda novinkou, v Superbu má tato funkce premiéru.

 

Rear Traffic Alert

Tento systém rozšiřuje funkci sledování mrtvých úhlů. Pomocí radaru hlídá až do vzdálenosti 20 m za vozem rychle přijíždějící auta, před kterými by systém hlídání slepého úhlu nestačil varovat. Také slouží k bezpečnému couvání z řady aut: jakmile zaregistruje vozidlo nebo chodce, automaticky (a dost prudce) zastaví, aby nedošlo ke kolizi.

 

Driver Alert

Tato funkce bdí nad řidičovou pozorností. V případě jeho mikrospánku nebo náhlé nevolnosti ťukne do pedálu brzdy, a pokud řidič nezareaguje, mírně zatočí volantem ze strany na stranu, čímž se snaží nejen probudit řidiče, ale i varovat šoféry vzadu, následně rozbliká varovná světla a samočinně zastaví.

 

Adaptivní tempomat

Udržuje odstup od vpředu jedoucího auta, jako v Passatu umí i samočinné rozjezdy v koloně bez nutnosti šlápnout na pedál plynu. Funguje až do 210 km/h, zatímco v Octavii je maximem 160 km/h.

 

Automatický parkovací asistent

Funkce známá již z předchozí generace dokáže nyní nejen sám zaparkovat, ale i opravit špatně zahájený manévr. Vůz sám couvne a bezpečně zajede na místo. Bez zásahu řidiče dokáže auto zaparkovat do řady podélně i kolmo stojících aut.

 

Kopnutí otvírá kufr

Stejně jako třeba u Audi stačí nohou zajet pod zadní nárazník a páté dveře se samočinně zvednou. Senzory rozpoznají pohyb nohy pod nárazníkem a přítomnost dálkového ovladače v kapse řidiče. Díky tomu lze snadno naložit věci do kufru, i když máte plné ruce.

Chcete vědět víc? Novou Škodu Superb III jsme už řídili!

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: